16. april 2010

Vin er en bedre investering end aktier, især i et faldende marked, viser en ny undersøgelse. På universitetet i Freiburg har to ph.d.-kandidater, Philippe Masset og Jean-Philippe Weisskopf, fundet, at ved at inkludere investeringsvin i en portefølje øger det porteføljens afkast og mindsker risikoen især i krisetider, hvor kurserne falder.

Deres undersøgelse blev offentliggjort første gang i 2009 og er nu blevet opdateret for at afspejle den seneste recession. Den sammenligner priserne på vin (baseret på auktionsresultater for de mest handlede vine) op imod Russell 3000 indekset for de største amerikanske virksomheder i en periode på 13 år. Denne periode omfattede to opgangstider og to nedgangstider på børserne.

Vinen udkonkurrerede aktierne – primært ved at holde sin værdi i løbet af en recession – med lavere volatilitet. 1. Cru vine i topårgange er siden 2005 steget med 500% mod Russell’s 50%.

“At vin gør det bedre i nedgangstider, overrasker sandsynligvis ikke folk der kender til investeringsvin”, siger Weisskopf. “Hvis vinpriserne går ned kan du gemme vinen indtil de går op – eller drikke den. Det kan du ikke med aktier.”

Forskerne tilskriver vinens ydeevne under boomet ,de meget høje og for øje aktiepriser. “I 2000’erne, især 2003-2007, blev folk i den udviklede del af verden bare rigere og rigere og traditionelle aktiver som aktier blev meget dyre. Så investorer flyttede penge i ting som vin og kunst, hvilket gjorde at de steg i pris.

Peter Lunzer, der administrerer investeringsfonde i vin, hævder at vin er en sikrere investering end kunst. “For os i markedet har vi set priserne stige på en overordentlig forudsigelig måde”, siger han. “Vin er lavet i en begrænset mængde, og når den falder under en vis mængde, siger mange års data, at så vil prisen stige. Men de fleste mennesker ser det stadig som en flaske og en proptrækker i stedet for en investeringsvare.”

 

 

Om forfatteren 

Jan Olsen

Jan har drevet VinForum siden 1997 og er dermed en af de mest erfarne online vinskribenter. Læs mere end 5.000 sider om alt fra vinens verden.

Giv en kommentar

Din email adresse offentliggøres ikke. Påkrævede felter er markeret.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Bay Vine