• Forside
  • /
  • Blog
  • /
  • Utilfredshed med Alsace’s Kaefferkopf

22. februar 2007

Da Kaefferkopf vinmarken i Alsace blev Grand Cru sidste år, blev 15 ha vinmark udskilt fra Grand Cru’en. Nu har 37 vinproducenter fra den ekskluderede del gjort indsigelse mod denne ændring. De kunne før i tiden skrive Kaefferkopf på etiketten, men må nu nøjes med Alsace.

Det er første gang, at nogle forsøger ved lov at ændre en Grand Cru. Oprindelig var Kaefferkopf ikke med blandt de 50 Grand Cru’er, mest fordi man blander druetyperne på denne mark. Og nu føler de udstødte producenter, at de bliver forbigået og ikke mindst vil tabe penge ved ændringen.

Retten i Colmar vil tage stilling til sagen den 5. marts.

 

 

Om forfatteren 

Jan Olsen

Jan har drevet VinForum siden 1997 og er dermed en af de mest erfarne online vinskribenter. Læs mere end 5.000 sider om alt fra vinens verden.

Giv en kommentar

Din email adresse offentliggøres ikke. Påkrævede felter er markeret.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Bay Vine