• Forside
  • /
  • Blog
  • /
  • Spændende spansk og lidt Chateauneuf 2008

23. september 2010

For et år siden havde jeg en større smagning af den fremragende årgang 2007 i Chateauneuf-du-Pape. Nu begynder årgang 2008 så småt at komme på banen og der er to flasker fra denne årgang med i denne uge sammen med en Chateauneuf fra 2007.

Men inden vi kaster os over Chateauneuf-vinene, så er der en meget spændende spansk vin, der skal roses. Der er tale om Dominio do Bibei Lalama 2006 fra området Ribeira Sacra! Ja, jeg må indrømme, at jeg aldrig har hørt om det før. Det er beliggende i Galicien i det nordøstlige Spanien. Området er som Priorat svært fremkommeligt, men i modsætning er det under indflydelse af kølige atlanterhavsvinde, der også gør vinene mere lette og elegante.

Selve vinen er mellemfyldig med flot frugt og en smag, der er meget elegant i det, blød og harmonisk. Minder lidt om Bourgogne i stilen. Meget spændende og lækker vin. Den scorer 91/100 pts. og prisen er kr. 185,00 hos Vinova.

Fra Chateauneuf-du-Pape er der tre vine med, hvoraf de to af dem er særdeles fremragende – og så er de fra nyeste årgang 2008, som ellers har det svært med at leve op til den fantastiske årgang 2007. Men det ser ikke ud til at bekymre de to vine fra Cuvée du Vatican.

Den “almindelige” Cuvée Vatican Chateauneuf-du-Pape 2008 er en mellemfyldig vin med flot frugt og en smag, der er lidt krydret men meget harmonisk og temmelig elegant i det. Her er da power, men det er utroligt godt pakket ind i blødhed og en elegant lethed. Meget flot! Den scorer 91/100 pts. og prisen er kr. 167,00 v/3 fl. hos Bisgaard Vinhandel.

Cuvée Vatican Chateauneuf-du-Pape Reserve Sixtine 2008 er mellemfyldig til fyldig vin med lækker frugt og en intens smag, der har nogle unge tanniner men alligevel allerede fremstår blød og indsmigrende. På trods af god fylde og kraft er den forbavsende elegant i det og ekstrem velsmagende. Super vin. Den scorer 93/100 pts. og prisen er kr. 250,00 v/2 fl. hos Bisgaard Vinhandel.

Navn Region Årgang Score Pris
Alamos
Malbec – Catena
Argentina 2009 85 49,00
v/12
Cuvee
Jean Bernard – Chateau Haut Maco
Frankrig
Bordeaux
2006 85 89,95
v/6
Centopietre
– Petrelli
Italien 2007 85 89,00
Lalama
– Dominio do Bibei
Spanien 2006 91 185,00
Chateauneuf-du-Pape
Thirteen – Mischief & Mayhem
Frankrig
Rhône
2007 89 199,00
Chateauneuf-du-Pape
– Cuvée du Vatican
Frankrig
Rhône
2008 91 167,00
v/3
Chateauneuf-du-Pape
Reserve Sixtine – Cuvée du Vatican
Frankrig
Rhône
2008 93 250,00
v/2

Om forfatteren 

Jan Olsen

Jan har drevet VinForum siden 1997 og er dermed en af de mest erfarne online vinskribenter. Læs mere end 5.000 sider om alt fra vinens verden.

Giv en kommentar

Din email adresse offentliggøres ikke. Påkrævede felter er markeret.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Bay Vine