3. februar 2010

Skotlands ældste vinhandler, Cockburns of Leith, er kollapset på grund af den økonomiske afmatning. Cockburns, der startede for 214 år siden, har haft så kendte kunder som forfatterne Sir Walter Scott og Charles Dickens. Den blev Hofleverandør i 1822 efter at leveret vin til Kong George IV til en statsbanket.

Men selskabet, der ligger i Abbeyhill i Edinburgh, gik i betalingsstandsning i sidste uge og indtil videre er fem ud af syv medarbejdere blevet afskediget. “Virksomheden er blevet påvirket af den seneste tids økonomiske afmatning, der har ført til en faldende ordrebeholdning og ledelsen har konkluderet, at virksomheden ikke længere kan fortsætte med at handle,”, siger kurator Colin Dempster.

Virksomheden blev grundlagt i havnen i Leith i 1796 af Robert Cockburn, et medlem af en fremtrædende lokal familie, som også oprettede Cockburn’s portvinsforretning. Efter en række ændringer af ejerskabet i 1990’erne, blev selskabet solgt ved et management buy-out i 2004.

Om forfatteren 

Jan Olsen

Jan har drevet VinForum siden 1997 og er dermed en af de mest erfarne online vinskribenter. Læs mere end 5.000 sider om alt fra vinens verden.

Giv en kommentar

Din email adresse offentliggøres ikke. Påkrævede felter er markeret.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Bay Vine