Den borgerlige franske præsidentkandidat, Nicolas Sarkozy, vil indføre en mere liberal vinlovgivning, hvis han bliver valgt. Den nuværende indenrigsminister fortalte en gruppe vinproducenter i Sancerre, at han vil tillade reklamer, der viser forbrug af alkohol, hvis de er rimelige.
Der er dermed lagt op til en liberalisering af den nuværende lov fra 1991, hvor det er forbudt at vise alkoholreklamer i tv og biografer og hvor reklamer ikke må opfordre til at drikke alkohol. Både handelsorganisationen i Bordeaux og Bourgogne har fået stoppet kampagner på grund af den strikse lovgivning.
Det pudsige er, at det netop er Sarkozy, der foreslår lempeligere alkoholreklamer – han er nemlig selv afholdsmand. Men som han siger: “Vin er ikke kun en økonomisk aktivitet, det er en fransk tradition, en fransk know-how. Vinproducenter kan ikke være konkurrencedygtige, når de ikke må annoncere mens andre må.”
Sarkozy vil dog opretholde den strikse alkoholpolitik overfor spritbilister – en politik han selv har gennemført som indenrigsminister.