Ugens tematest hedder egentlig Pinot Noir uden for Bourgogne, men kunne ligeså godt hedde Pinot Noir fra hele verden. For der er kommet vin ind fra stort set hele kloden.
Da jeg for nogle år siden sidst havde en lignende smagning var det især vin fra New Zealand, der dominerede. Landet er da også godt repræsenteret i denne test med fire vine, men diversiteten er gået voldsomt op i forhold til sidste test og mange nye lande har meldt sig på banen. Kvaliteten er også gået op, specielt bundniveauet. Lige pludselig er det til at få god pinot noir i prisklasser, hvor denne drue normalt aldrig har kunnet begå sig.
Endelig er vinene blevet mere frugtige og harmoniske og mere afdæmpede i stilen. En tendens der synes at være generel mange steder for øjeblikket og specielt på den sydlige halvkugle. En tendens, der kun kan hilses velkommen, når det drejer sig om Pinot Noir vine.
Pinot er en drue, der er svær at dyrke. Den er skrøbelig og der skal ikke meget til før den bliver for overmoden, hvis den får for megen varme eller decideret sur, hvis den får for lidt varme. Endelig er den meget modtagelig for råd, så regn i uheldige perioder kan være ødelæggende for høsten.
Mange steder på den sydlige halvkugle – og i USA – har man gode betingelser for dyrkning af Pinot Noir. Og det er da sikkert også derfor at så mange gerne vil forsøge denne drue, der kan give så fremragende resultater i Bourgogne. Og når man så tager alderen på de nye vinmarker i betragtning, så er det faktisk imponerende resultater, man har opnået rundt omkring.
Lad os starte med testens billigste vin, Del Fin Del Mundo Pinot Noir 2006 fra Patagonien i Argentina. Det er en mellemfyldig vin med fin frugt og en smag, der er let i det, frugtig og med fin balance. Vinen giver ufattelig meget pinot til prisen – og ja, den smager af Pinot! Den scorer 85 pts. og prisen er kun kr. 39,95 ved 12 fl. hos Philipson Wine.
Fra samme land kommer Luca Pinot Noir 2007. Den er lavet af Catena-familen, nærmere betegnet Nicolas Catenas datter, Laura. Det er en mellemfyldig vin med fin frugt og en smag, der er harmonisk og frugtig. Her er fin syre og en meget velintegreret fadlagring, så vinen har god balance. Den er altså meget flot denne her! Den scorer 91/100 pts. og prisen er kr. 129,95 ved 12 fl., hvillket er en fantastisk god pris. Den forhandles også af Philipson Wine.
Den tredie vin, der får 5 stjerner i dag, er Austins Pinot Noir 2006 fra Australien. Det er en mellemfyldig vin med flot frugt og en smag, der er superblød og med meget flotte, runde tanniner. Vinen er dejlig “saftig” og med lidt intensitet, hvilket den vinder ved. Virkelig flot! Den scorer 91/100 pts. og prisen er kr. 198,00 hos MacWine.
Den sidste vin, der skal nævnes, er fra Østrig og er blandt de bedste i denne test. Det er Fritsch Pinot Noir “P” 2006. Den er mellemfyldig med flot, flot frugt og en smag, der er yderst blød og behagelig og i en underskøn balance. Her er en meget diskret fadlagring og det hele er bare perfekt skruet sammen. Fantastisk flot i en lidt afdæmpet stil. Den scorer 92/100 pts. og prisen er kr. 295,00 hos Vinens Verden.