19. september 2008

Dårlig opbevaring af vin under transport kan nu nemt afsløres. Den californiske vinindustri er begyndt at teste en temperatur-følsom etiket, der i to år er blevet forfinet til fødevareindustrien. Den lille etiket registrerer temperaturudsving og sættes på flasker eller kasser. Hvis temperaturen under transport holder sig inden for et givet temperaturspænd, vil en lampe lyse grønt. Hvis temperaturen bliver for høj eller lav lyser en gul lampe.

Data kan efterfølgende overføres til en computer, så man kan se hvor og hvornår de enkelte temperaturudsving foregik. Etiketten, som kaldes PakSense, er dermed en ekstra sikkerhed for kunder, der får meget dyr vin tranporteret. Ligesom fragtfirmaer kan bruge det til at vise kunder, at de transporterer vin under fornuftige forhold.

Prisen er 20$ for en kasse – men det er jo ikke dyrt, hvis man fragter kultvine eller andre dyre kvalitetsvine.

Om forfatteren 

Jan Olsen

Jan har drevet VinForum siden 1997 og er dermed en af de mest erfarne online vinskribenter. Læs mere end 5.000 sider om alt fra vinens verden.

Giv en kommentar

Din email adresse offentliggøres ikke. Påkrævede felter er markeret.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Bay Vine