Oven på den store smagning af Chardonnay til over 100 kr. i sidste uge kommer vi lidt ned på jorden i denne uge med 7 vine i den mere prisvenlige ende. Men til gengæld er der masser af kvalitet for pengene, idet hele fire vine får de maksimale 5 stjerner – der er altså masser af gode vinkøb at gøre i denne uge alt efter smag og behag.
I forlængelse af sidste uges smagning, kan vi starte med en Chardonnay, men til en mere behagelig pris på 40 kr. Den er fra Chile men den er langt fra den typiske faddominerede stil – den er derimod velbalanceret. Rey de los Andes Chardonnay Reserva 2010 har en intens duft af pære, lime, lidt eksotisk frugt. Den er mellemfyldig med fin frugt og en smag, der er frisk og simpel men harmonisk. Den er godt skruet sammen og en rigtig pleaser. Dejlig hverdagsvin. Den scorer 85/100 pts. og prisen er kr. 39,95 v/6 fl. hos Erik Sørensen Vin.
I stort set samme prisklasse finder vi en portugisisk rødvin, der også er perfekt til hverdag. Quinta do Infantado Vinha do Infante 2009 har intens duft af kirsebær, blomme, krydderi. Den er mellemfyldig med dejlig frugt og en smag, der er fyldt med varme og solmoden frugt. Den har også en god friskhed, så den ikke bliver tung. Men det er den ligefremme frugt, der styrer. Den scorer 86/100 pts. og prisen er kr. 55,00 v/6 fl. hos Portugisisk Vinkælder.
Går vi lidt længere op i pris er der noget så sjældent som en Bordeaux-vin, der får 5 stjerner og endda til en pris på kr. 79,00. Chateau Hauterive Cru Bourgeois 2007 er ikke så intens i næsen med duft af mørk frugt, peber, lidt cigarkasse. Det er en mellemfyldig vin med pæn frugt og en smag, der er dejlig harmonisk med god bordeaux-frugt og bløde tanniner. Ret intens for både årgang og distrikt og dejligt velsmagende. Flot Bordeaux-vin i sympatisk prisklasse. Den scorer 88/100 pts. og prisen er kr. 79,00 hos Lago-import.
Endelig er der ugens bedste vin, som er fra Rhônes nye superårgang 2009 – det ser ud til de fortsætter med at sprøjte nye gode årgange på markedet. Domaine Fond Croze Cuvée Romanaise 2009 – en Côtes du Rhône Villages – har intens duft af kirsebær, lakrids, lidt vanille. Det er en mellemfyldig til fyldig vin med dejlig frugt og en smag, der er lidt krydret i en ret rund, solvarm fremtoning. Den er dejlig harmonisk med en lidt moderne fadlagring, hvilket klæder den. Flot Rhône-vin. Den scorer 89/100 pts. og prisen er kr. 89,95 v/6 fl. hos Erik Sørensen Vin.
Navn | Region | Årgang | Score | Pris |
![]() Reserva – Rey de los Andes |
Chile | 2010 | 85 | 39,95 v/6 |
![]() Hill Autumn Riesling – Penfolds |
Australien | 2008 | 86 | 99,95 |
![]() – Caparzo |
Italien Toscana |
2009 | 88 | 114,00 |
![]() do Infante – Quinta do Infantado |
Portugal | 2009 | 86 | 55,00 v/6 |
![]() – Il Pollenza |
Italien | 2007 | 85 | 119,00 |
![]() Bourgeois – Chateau Hauterive |
Frankrig Bordeaux |
2007 | 88 | 79,00 |
![]() Romanaise – Domaine Fond Croze |
Frankrig Rhône |
2009 | 89 | 89,95 v/6 |