Organisation for AOC Bordeaux og Bordeaux Superieur har besluttet at fortsætte deres boycot af salg af vin. Vinbønderne nægter af sælge deres vin til under 1.000 € pr. tønde og det på trods af, at salget er styrtdykket.
Den oprindelige beslutning blev truffet i december 2005 og siden da er salget styrtdykket. I de to første måneder af 2006 er der solgt 34.000 hl mod 213.000 hl i samme periode sidste år.
Negocianterne forstår ikke vinbønderne: “Forbrugerne ønsker ikke at købe en Bordeaux til 3€ men blot en flaske vin til 3€. Der er ingen merpris for Bordeaux i dag”, siger negocianten Allan Sichel blandt andet.
Vinbønderne mener dog at de har fat i den lange ende, da negocianterne snart løber tør for årgang 2004 og dermed er nødt til at købe igen.