14. maj 2012

Der er ni vine på programmet i denne uge, mest røde men også to hvide bourgogner og en mousserende. Så der er lidt for enhver smag. Det gælder også prismæssigt, for den billigste kan fås for ca. en 50’er og den dyreste koster 200 kr.

Der er et sæt glimrende Bourgognevine med i dag fra et nyt domaine – Domaine de la Douaix. Det er rigtig god Bourgogne til pengene – ikke billigt – men det man får i både den hvide Pernand-Vergelesses og den røde Côte de Nuits Villages er værd at gå efter. Alle Bourgognefans bør unde sig at smage det.

Selv om Bourgognevinene er de bedste vine i denne uge, kommer de dog ikke helt op på de 5 stjerner. Det gør derimod to vine fra den iberiske halvø, en fra Douro og en fra Rioja. Og de er såmænd fra samme vinhandler.

Portugisiske Dois Vales Douro 2010 er en mellemfyldig vin med dejlig frugt og en smag, der er intens og krydret men samtidig har en god mintet friskhed. Der er en dejlig eftersmag fyldt med sød lakrids. Super til prisen. Den scorer 87/100 pts. og prisen er kr. 60,00 hos H.J. Hansen Vin.

Den anden er fra Rioja i Spanien. Palacios Remondo La Vendimia 2011 er mellemfyldig til fyldig med dejlig frugt og en smag, der er meget harmonisk til den bløde og lidt lakridset side. Her er flot frugt og en meget imødekommende smag, der er svær ikke at kunne lide. Den scorer 89/100 pts. og prisen er kr. 100,00 også hos H.J. Hansen Vin.

Navn Region Årgang Score Pris
Cremant
de Bourgogne – Louis Bouillot
Frankrig
Bourgogne
N/A 86 99,00
(tilbud)
Bourgogne
Les Ursulines – Jean-Claude Boisset
Frankrig
Bourgogne
2010 87 99,00
(tilbud)
Pernand-Vergelesses
– Domaine de La Douaix
Frankrig
Bourgogne
2009 90 175,00
Rosso
Marche – Kylix
Italien 2010 85 55,00
v/6
Antillo
– Guado al Melo
Italien
Toscana
2008 87 75,00
v/12
Côte
de Nuits-Villages Terres Nobles – Domaine de La Douaix
Frankrig
Bourgogne
2009 90 195,00
Douro
– Dois Vales
Portugal 2010 87 60,00
Tempranillo
– Evohe
Spanien 2011 86 79,95
La
Vendimia – Palacios Remondo
Spanien
Rioja
2011 89 100,00

Om forfatteren 

Jan Olsen

Jan har drevet VinForum siden 1997 og er dermed en af de mest erfarne online vinskribenter. Læs mere end 5.000 sider om alt fra vinens verden.

Giv en kommentar

Din email adresse offentliggøres ikke. Påkrævede felter er markeret.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Bay Vine