• Forside
  • /
  • Blog
  • /
  • Fransk vineksport den laveste i 10 år

25. februar 2010

Værdien af den franske vineksport er styrtdykket med næsten 20% sidste år. Den blev på 5,5 mia. € og det er det laveste niveau i et årti. Ifølge officielle tal fra Ubifrance er der eksporteret 12,5 mill. hektoliter vin i løbet af 2009, en nedgang på 8,7% i forhold til året før. AOC vine var hårdest ramt bl.a. med værdien af Champagneeksporten, der faldt med hele 28%. Bordeauxeksporten faldt 23,2% og Bourgogne 22,7%.

Næsten alle eksportmarkeder undtagen Kina har registreret en nedgang, ført an af det største marked Storbritannien, der faldt 23,2% til omkring 1,1 mia. €. I følge Ubifrance skyldes nedgangen en række faktorer, bl.a. de lavere priser på Bordeaux 2006 årgangen og konkurrencen fra billigere vine i den nye verden som Australien og Argentina.

Dog skulle der være en vending på vej, idet de to sidste måneder af 2009 viste en fremgang i forhold til året før.

Om forfatteren 

Jan Olsen

Jan har drevet VinForum siden 1997 og er dermed en af de mest erfarne online vinskribenter. Læs mere end 5.000 sider om alt fra vinens verden.

Giv en kommentar

Din email adresse offentliggøres ikke. Påkrævede felter er markeret.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Bay Vine