I den første store ændring i mere end 80 år udvides arealet, hvor der må dyrkes champagne, med 40 nye kommuner. Samtidigt forsvinder tilladelsen hos 2 kommuner. Efterspørgslen efter Champagne forventes at stige kraftigt i de næste år, så en udvidelse er nødvendig. Og de nuværende land-ejere kan se frem til store prisstigninger på jord. Er man uden for området er prisen ca. 5.000 € pr. ha, mens den rigtige side af grænsen belønnes med op mod 1 mill.€ pr. ha.
Fremover vil der således være 357 kommuner, hvor der må dyrkes druer til produktion af champagne. Selvom de nye kommuner endnu ikke officielt er navngivet, er de i følge franske kilder:
Marne
Baslieux-les-Fismes, Blacy, Boissy-le-Repos, Bouvancourt, Breuil-sur-Vesle, Bussy-le-Repos, Champfleury, Courlandon, Courcy, Courdemanges, Fismes, Huiron, La-Ville-sous-Orbais, Le-Thoult-Trosnay, Loivre, Montmirail, Mont-sur-Courville, Peas, Romain, Saint-Loup, Soulanges, Ventelay.
Aube
Arrelles, Balnot-la-Grange, Bossancourt, Bouilly, Etourvy, Fontvannes, Javernant, Laines-au-Bois, Macey, Messon, Prugny, Saint-Germain-l’Epine, Souligny, Torvilliers, Villery.
I Aisne er det Marchais-en-Brie og i Haute-Marne, Champcourt og Harricourt.
To kommuner får fjernet retten til at producere champagne og det er i følge kilder Germaine og Orbay l’Abbaye. Der er en del lovgivning m.m. der skal falde på plads og en tilplantning af de nye arealer forventes først at starte omkring 2015.