Champagne huset Thienot har købt en stor del af Bordeaux negocianten CVBG Douthe-Kressmann. Bag handlen står CVBG’s direktør Jean-Marie Chadronnier i et forsøg på at skaffe mere kapital til Bordeaux-huset så det kan udvikle sig yderligere og ekspandere. Som hovedaktionær i holdingselskabet Modus Vin har Thienot nu kontrol over CVBG, som er en af de største aktører i Bordeaux.
Thiénot gruppen består af champagnemærkerne Thiénot, Canard-Duchêne, Joseph Perrier, Marie Stuart og Malard og de ejer desuden tre ejendomme i Bordeaux.
CVBG havde en omsætning på € 123 mio. i 2006 og gennem selskabet Vins et Vignobles Dourthe ejer eller styrer det flere Bordeaux ejendomme som Château Belgrave i the Haut-Médoc, Château La Garde i Pessac-Léognan og det generiske mærke Bordeaux Château Pey La Tour.
CVBG vil overtage styringen af Thiénot’s Bordeaux ejendomme og vil også se efter muligheder i andre dele af Frankrig. Château de Sérame i Minervois-Corbières indgår allerede i gruppen, som nu bliver en markant spiller i Frankrig med en forventet omsætning i 2007 på € 275 mio. og med 725 ha vinmarker i Bordeaux, Champagne og Languedoc.