I denne uge er der tematest af Cabernet Sauvignon baserede vine fra Chile. Vinen der har været en salgssucces i Danmark – og andre steder – og som har slået benene væk under mange vinbønder i Bordeaux.
Undertitlen på smagningen er “om den er blevet bedre?” For en af årsagerne til vinens store succes har været dens nemme drikbarhed, der i mange tilfælde har fået den til at smage næsten som ribenasaft. Det er der for så vidt ikke noget galt i – og forbrugere i hobetal har jo kunnet lide det – men testen skulle være med til at bedømme, om vinene var blevet lidt mindre faddomineret og bombastiske i stilen og måske har fået et lidt mere køligt udtryk.
Det umiddelbare svar er nej, men med nuancer. Den meget kraftige faddominans er væk, men klimaet gør naturligvis at vinene stadig er meget frugt- og bærdrevne. Det giver intense og kraftige vine og nogle enkelte har stadig et kraftigt marmeladepræg, som i min optik trækker lidt ned. Og kølige eller mere friske er vinene bestemt ikke blevet.
Så du skal fortsat regne med, at du får solmodne og intense vine, når du køber Cabernet Sauvignon fra Chile. Og man får rigtigt meget vin for pengene, om man nu kan lide stilen eller ej.
To vine har fået 5 stjerner. Begge er fra producenter, der har været i mange år på det danske marked. Carmen Cabernet Sauvignon Gran Reserva 2009 er en mellemfyldig til fyldig vin med god frugt og en smag, der har masser af solmoden frugt men harmoneres godt af en fin struktur og lidt tannin. Den slutter ret langt med et let ristet præg. Dejlig. Sniger sig lige op på 5 stjerner. Den scorer 89/100 pts. og prisen er kr. 119,00 hos Vinens Verden.
Den anden er ugens bedste vin, Errazuriz Don Maximiano Founders Reserve 2007. Den er mellemfyldig til fyldig med dejlig frugt og en smag, der har flot balance og en fin tanninstruktur. Her er sødmefyldt frugt men det er godt pakket ind. På en gang koncentreret og elegant. Flot vin, der kan holde. Den scorer 93/100 pts. og prisen er kr. 405,00 hos H.J. Hansen Vin.
Navn | Region | Årgang | Score | Pris |
![]() Sauvignon Reserva – Viu Manent |
Chile | 2011 | 85 | 49,95 v/12 |
![]() Cabernet Sauvignon – Casa Porta |
Chile | 2011 | 85 | 79,95 |
![]() Cabernet Sauvignon – Lapostolle |
Chile | 2010 | 86 | 69,95 v/12 |
![]() Sauvignon Reserva Privada – Casas Patronales |
Chile | 2009 | 85 | 75,00 v/6 |
![]() Capilla Cabernet Sauvignon – Viu Manent |
Chile | 2009 | 88 | 99,95 v/12 |
![]() Sauvignon Reserva – Porta |
Chile | 2010 | 89 | 149,95 |
![]() Sauvignon Cuvée Alexandre – Lapostolle |
Chile | 2011 | 89 | 129,95 v/12 |
![]() Reserva Cabernet Sauvignon – Errazuriz |
Chile | 2009 | 88 | 125,00 |
![]() Reserva – Porta |
Chile | 2008 | 88 | 174,95 |
![]() Sauvignon Gran Reserva – Carmen |
Chile | 2009 | 89 | 119,00 |
![]() Sauvignon – Arboleda |
Chile | 2009 | 90 | 145,00 |
![]() Sauvignon Grand Reserva – Porta |
Chile | 2003 | 90 | 299,95 |
![]() Maximiano Founders Reserve – Errazuriz |
Chile | 2007 | 93 | 405,00 |