• Forside
  • /
  • Blog
  • /
  • Bordeaux 2010 god, men risiko for høj alkohol

7. oktober 2010

Bordeaux 2010: kvalitet, meget god, men høj alkohol en fare. Bordeaux 2010 fortsætter med at se ud til at blive af fremragende kvalitet, selv om der er stigende bekymring over alkoholniveauet. Merlot høsten er i fuld sving i Bordeaux og de første Cabernet Sauvignon druer er netop påbegyndt høsten. Vinproducenterne er enige om at kvaliteten er høj, men den store modenhed har givet et højt sukkerindhold i druerne og dermed et potentielt høj alkoholniveau. For nogle Merlot-druer ligger det helt oppe på 15,5% potentiel alkohol – disse oversøiske tilstande er man ikke vant til i Bordeaux.

Mange har trukket høsten lidt for at evt. at få lidt regn til en naturlig “fortynding” – druernes skind er nemlig så tykt at det ikke rådner så nemt – og det ser ud til, at regnen kommer de ventende til hjælp.

De fleste seriøse er enige om, at man for andet år i træk står med en ekstraordinær årgang. Stilmæssigt skulle den ligge op ad en mellemting mellem 2000 og 2005 – men det er nok lige tidligt nok at bedømme dette.

Om forfatteren 

Jan Olsen

Jan har drevet VinForum siden 1997 og er dermed en af de mest erfarne online vinskribenter. Læs mere end 5.000 sider om alt fra vinens verden.

Giv en kommentar

Din email adresse offentliggøres ikke. Påkrævede felter er markeret.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Bay Vine