De amerikanske forbrugere har for alvor vendt ryggen til fransk vin. Som i både februar og marts måned gik salget af fransk vin også tilbage i april i USA. I samme periode er salget af amerikansk vin og vin fra andre lande end Frankrig gået frem. I følge informationer fra Information Resources Inc., som følger detailsalget i USA, er salget af fransk vin faldet med 14,4% på 52 uger i slutningen af april i forhold til de foregående 52 uger.
Men ses der alene på april måned 2003 er faldet 25,8% i værdi og 22,6% i mængde i forhold til april 2002. De tilsvarende tal for marts var 19,4% og 17,2%.
Og for at gøre tallene endnu værre for franskmændene er salget af importeret vin i USA steget med 5,7% i de sidste 52 uger – Frankrig markedsandel falder således drastisk.