Smagningerne af primeur vinene 2002 er godt i gang og det ser ud til at priserne vil falde for andet år i træk. Det skriver just-drinks.com. Og det på trods af, at kvaliteten ser ud til at være i orden og mængden er relativ lav. Efter nogle meget heftige priser på årgang 2000 faldt priserne sidste år med mellem 20% og 40% på årgang 2001 alt efter appellation og slot.
Og i år ser flere analytikere den samme trend af flere årsager. For det første er handlen med Bordeuax-vin er generelt i stagnation. For det andet er dollaren svag i forhold til Euro og det gør vinen dyrere for amerikanerne, som måske heller ikke er så begejstret for fransk vin p.t. For det tredje er aktiemarkederne også i bund og så er der endelig Irak-krigen, der skaber megen økonomisk usikkerhed.
Der er dog stor uenighed om hvor meget priserne falder. Nogle taler om et prisfald på op til 40% i forhold til 2001. Andre taler om en niveau som 1995-96, mens der sågar er nogle der mener at de slet ikke vil falde i forhold til 2001.