Butik Nyheder VinFirmaer VinAuktion VinTesten Din Vinkælder
Blog Forum & Chat Vinens ABC Kalender VinForum Klub Jørgen Mønster om Vin
logo_forside.jpg (11380 Byte)
Du er her: Forside - VinTesten


VinTesten 2011
VinTesten 2010
VinTesten 2009
VinTesten 2008
VinTesten 2007
VinTesten 2006

I VinTesten bedømmer jeg hver uge interessante vine på det danske marked. Vinene smages blindt. Vinene bedømmes så objektivt som muligt og jeg giver hver vin to karakterer. Den ene er en absolut vurdering, hvor vinen alene bedømmes ud fra kvalitet. Her anvendes den internationale 100-points skala.
Den anden bedømmelse er den i Danmark så udbredte 5-stjerne skala. Her vurderes både kvalitet og pris og vinen vurderes i forhold til tilsvarende vine.

God fornøjelse
Jan P. Olsen

Sådan bedømmes vinene

Vil du have vin med til test (for vinhandlere)?

VinTesten: Smagt i uge 45 - Portvin - Årets portvinstest

Så er vi igen nået til det tidspunkt på året, hvor der er portvin i vintesten. Selv om enkelte vinhandlere har forsøgt at gøre portvin til en helårsfornøjelse, hvilket det da også burde være, så er det op imod jul at portvinen har sit største tag i vindrikkerne.

Det er jo også en kraftig sag, så de 20 % alkohol passer godt til den mørke og kolde tid og til den megen hygge op imod jul.

Portvin er en såkaldt forstærket vin, hvor der under gæringen tilsættes vinsprit, så gæringen stopper, før al sukkeret er omdannet til alkohol. På den måde bliver vinen sød eller sødlig.

Blandt portvinstyperne er det Tawny, der virker mest sød med dens lyse farve og den meget nødderistede smag, der stammer fra lang tids lagring på store fade. I ugens test er der flere såkaldte Colheita’er med, der er en tawny fra en bestemt årgang. En colheita skal ligge på fad i mindst 7 år inden den kommes på flaske og kan sættes til salg. Den passer godt til nødde- eller mandeldesserter og til en god juleslikskål.


Den anden portvinstype, ruby, virker mere rødvinsagtig, både i farve og smag, selv om den bestemt også er sød. Den fornemste udgave er Vintage - altså årgangsportvin - og det er i det hele taget den fornemste portvin overhovedet og som regel også den dyreste.

En vintage lagrer kun kort tid på fad inden den kommes på flaske og sælges. Den kan så til gengæld lagre i mange år på flaske og skal ofte have 10 år eller mere før den er drikkemoden. Vintage er perfekt til mange oste eller chokoladedesserter.

Der er flere glimrende eksemplarer af begge typer i testen og til meget fornuftige priser. Blandt andet er der to glimrende Vintage portvine til kun 100 kr. fra det noget ukendte hus Rocha. Både årgang 1999 og 2003 er bestemt gode køb, men jeg hælder dog mest til årgang 2003. Rocha Vintage 2003 er en fyldig vin med god frugt og en smag, der er intens, frugtig, sødmefyldt og med lidt god tannin. Her er god power og vinen er stadig ung og flæsket. Super! Den scorer 90/100 pts. og prisen er kr. 99,95 v/12 fl. hos Philipson Wine.

Den bedste Vintage er dog yngre og fra årgang 2007, så den er egentlig for ung til at drikke. Men det skal man ikke lade sig skræmme af! Krohn Vintage Quinta do Retiro Novo 2007 er en fyldig vin med flot frugt og en smag, der er intens med lækker flæsket frugt og bløde tanniner men også med en ungdommelig struktur. Slutningen er meget vinøs med skøn sødme og så er den lang. Hvorfor gennem den? Dejlig! Den scorer 92/100 pts. og prisen er kr. 199,95 hos Erik Sørensens Vin.

Blandt Colheita-typerne er der også et par stykker, der skal fremhæves. Hucheson Colheita 2000 er en mellemfyldig til fyldig vin med dejlig tørret frugt og en smag, der er meget balanceret mellem den tørrede frugt, alkoholen, sødmen og de ristede elementer. Meget svært ikke blot at bælle denne port! Den scorer 90/100 pts. og tilbudsprisen er kr. 99,95 hos H.J. Hansen Vin og Magasin.

Burmester Colheita 1996 er fyldig med dejlig sødmefyldt frugt og en smag, der har masser af sød nøddesmag og en god ristethed i baggrunden. Meget vellavet og velbalanceret - mangler måske lidt friskhed. Fantastisk til prisen. Den scorer 90/100 pts. og prisen er kr. 99,95 v/12 fl. hos Philipson Wine.

Navn Region Årgang Score Pris
Rio Torto Reserva Ruby - Krohn Portugal N/A 87 89,95
Six Grapes Reserve - Graham's Portugal N/A 88 99,95 (tilbud)
Late Bottled Vintage - Ramos Pinto Portugal 2005 89 159,00
Late Bottled Vintage - Dalva Portugal 2005 87 119,95
Vintage - Rocha Portugal 1997 88 99,95 v/12
Vintage - Rocha Portugal 1999 90 99,95 v/12
Vintage - Rocha Portugal 2003 90 99,95 v/12
Vintage - Dalva Portugal 2003 90 349,95
Vintage Quinta do Retiro Novo - Krohn Portugal 2007 92 199,95
Colheita - Dalva Portugal 2004 89 149,95
Colheita - Hucheson Portugal 2000 90 99,95
Colheita - Royal Oporto Portugal 1999 88 169,00
Colheita - Krohn Portugal 1997 91 199,95
Colheita - Burmester Portugal 1996 90 99,95 v/12
20 Years Tawny - Krohn Portugal N/A 92 299,95

Søg i VinTestens database | Se Alle Vine


Hvad betyder karaktererne?

90 - 100: Gives til en enestående vin, hvor kvaliteten er helt i top.
85 - 89: Gives til den meget gode vin. Det er oftest her at man finder "value for money".
80 - 84: Gives til den gode vin over gennemsnittet.
70 - 79: Gives til en gennemsnitlig vin uden karakter eller dybde.
Under 70: Gives til en uinteressant og fejlbehæftede vin.

stars-5-0.gif (266 Byte)Enestående godt køb
stars-4-0.gif (247 Byte)Meget godt køb
stars-3-0.gif (292 Byte)Godt køb
stars-2-0.gif (252 Byte)Gennemsnitligt køb
stars-1-0.gif (242 Byte)Dårligt køb

Affiliate Program   |   Reklameinfo   |   Om VinForum

Bordeaux Vin   |  VinAuktion.dk

Copyright © 1997- VINFORUM® og Agilitor.  All rights reserved.
Kommentarer kan sendes til info@vinforum.dk.