Butik Nyheder VinFirmaer VinAuktion VinTesten Din Vinkælder
Blog Forum & Chat Vinens ABC Kalender VinForum Klub Jørgen Mønster om Vin
logo_forside.jpg (11380 Byte)
Du er her: Forside - VinTesten


VinTesten 2009
VinTesten 2008
VinTesten 2007
VinTesten 2006

I VinTesten bedømmer jeg hver uge interessante vine på det danske marked. Vinene smages blindt. Vinene bedømmes så objektivt som muligt og jeg giver hver vin to karakterer. Den ene er en absolut vurdering, hvor vinen alene bedømmes ud fra kvalitet. Her anvendes den internationale 100-points skala.
Den anden bedømmelse er den i Danmark så udbredte 5-stjerne skala. Her vurderes både kvalitet og pris og vinen vurderes i forhold til tilsvarende vine.

God fornøjelse
Jan P. Olsen

Sådan bedømmes vinene

Vil du have vin med til test (for vinhandlere)?

VinTesten: Smagt i uge 13 - Rimelige vine

Selv om det er påske skal du ikke snydes for den ugentlige test af vin. Der er syv vine på programmet, tre hvidvine og fire rødvine. Det er alle sammen gode kvalitetsvine, men også vine der er prissat derefter. Der er således ingen fantastiske køb med 5 stjerner, men dog tre vine, der opnår 4 stjerner.

En af dem er den spanske Museum Real Cigales Reserva 2003, der er en mellemfyldig vin med udmærket frugt og en smag, der er moden og lidt tør i det. Vinen har fået fad og det giver et lidt ristet præg, der også gør den typisk, klassisk spansk. Men den er nu meget god og harmonisk og vil passe godt til påskens lam. Den scorer 88/100 pts. og prisen er kr. 115,00 v/12 fl. hos House Of Wine.

Den bedste vin i denne uge er fra Australien og igen er Ben Glaetzer inde over, idet han er vinmager på Mitolo. Vinen er Mitolo Jester Cabernet Sauvignon 2008. Det er en mellemfyldig vin med lækker frugt og en smag, der er rund, blød og med silkefine tanniner. Her er megen power, men det er balanceret og struktureret flot, så det ikke kammer over. Den scorer 90/100 pts. og prisen er kr. 145,00 Vinens Verden.

 

Navn Region Årgang Score Pris
Chablis Les Venerables - La Chablisienne Frankrig Bourgogne 2006 87 99,95 v/12
Sauvignon Blanc Private Bin - Villa Maria New Zealand 2009 86 99,00
Pouilly-Fumé Cullus - Domaine Masson-Blondelet Frankrig 2005 90 229,95
Stimson Estate Merlot - Chateau Ste Michelle USA 2007 84 79,00
Felino Malbec - Vina Cobos Argentina 2008 86 69,95 v/12
Cigales Reserva - Museum Real Spanien 2003 88 115,00 v/12
Jester Cabernet Sauvignon - Mitolo Australien 2008 90 145,00

Søg i VinTestens database | Se Alle Vine


Hvad betyder karaktererne?

90 - 100: Gives til en enestående vin, hvor kvaliteten er helt i top.
85 - 89: Gives til den meget gode vin. Det er oftest her at man finder "value for money".
80 - 84: Gives til den gode vin over gennemsnittet.
70 - 79: Gives til en gennemsnitlig vin uden karakter eller dybde.
Under 70: Gives til en uinteressant og fejlbehæftede vin.

stars-5-0.gif (266 Byte)Enestående godt køb
stars-4-0.gif (247 Byte)Meget godt køb
stars-3-0.gif (292 Byte)Godt køb
stars-2-0.gif (252 Byte)Gennemsnitligt køb
stars-1-0.gif (242 Byte)Dårligt køb

Affiliate Program   |   Reklameinfo   |   Om VinForum

Bordeaux Vin   |  VinAuktion.dk

Copyright © 1997- VINFORUM® og Agilitor.  All rights reserved.
Kommentarer kan sendes til info@vinforum.dk.