Butik Nyheder VinFirmaer VinAuktion VinTesten Din Vinkælder
Blog Forum & Chat Vinens ABC Kalender VinForum Klub Jørgen Mønster om Vin
logo_forside.jpg (11380 Byte)
Du er her: Forside - VinTesten


VinTesten 2009
VinTesten 2008
VinTesten 2007
VinTesten 2006

I VinTesten bedømmer jeg hver uge interessante vine på det danske marked. Vinene smages blindt. Vinene bedømmes så objektivt som muligt og jeg giver hver vin to karakterer. Den ene er en absolut vurdering, hvor vinen alene bedømmes ud fra kvalitet. Her anvendes den internationale 100-points skala.
Den anden bedømmelse er den i Danmark så udbredte 5-stjerne skala. Her vurderes både kvalitet og pris og vinen vurderes i forhold til tilsvarende vine.

God fornøjelse
Jan P. Olsen

Sådan bedømmes vinene

Vil du have vin med til test (for vinhandlere)?

VinTesten: Smagt i uge 19 - Chablis er tegn på forår

Det er to hvidvine, der dominerer lidt i ugens test. Det er begge forårsbebudere fra Chablis - dette lidt afsondrede område nord for det egentlige Bourgogne.

Begge vine er fra vinkøbmanden Joseph Drouhins ejendom i Chablis, Moulin de Vaudon. Fra 2008-årgangen vil dette navn blive markedsført mere markant og fremgå på alle Drouhins vine fra Chablis. Navnet er Domaine Drouhin Vaudon.

Vaudon-ejendommen besidder 38 ha vinmarker i Chablis og mange i de bedste premier (7,2 ha) og grand (3,7 ha) cru marker. Alle markerne dyrkes biodynamisk efter Rudolf Steiners metoder og vinene fremstilles traditionelt med gæring på ståltanke på nær grand cru-vinene, der gæres på egefade. Efterfølgende lagring sker på store egefade, hvoraf ingen er helt nye. 7-8 måneder for de almindelige og premier cru og 10-12 måneder for grand cru vinene.

Domaine Drouhin Vaudon Premier Cru Vaillons 2008 er en mellemfyldig vin med fin frugt og en smag, der er ret markant og stålsat med mineralitet og en sprød syre. Har en snert af fadlagring i baggrunden. Skal nok have lidt tid til at sætte sig, men flot rank vin. Den scorer 90/100 pts. og prisen er kr. 239,95.

Domaine Drouhin Vaudon Grand Cru Les Clos 2008 er fra den nok mest kendte grand cru mark i Chablis, Les Clos, som også er den største af de syv grand cru marker. Der er tale om en mellemfyldig vin med dejlig frugt og en skøn smag, der endnu er lidt lukket og meget sprød og mineralsk. Her er dog også en behagelig let fadlagring, der på ingen måde dominerer. Giv den et par år og du har en pragtfuld Chablis. Den scorer 92/100 pts. og prisen er kr. 459,95.

Begge vine fås hos H.J. Hansen Vin og Magasin.

Navn Region Årgang Score Pris
Chardonnay - Saurus Argentina 2008 85 69,00
Chablis Premier Cru Vaillons - Drouhin Vaudon Frankrig Bourgogne 2008 90 239,95
Chablis Grand Cru Les Clos - Drouhin Vaudon Frankrig Bourgogne 2008 92 459,95
Alamos Malbec - Catena Argentina 2008 84 49,95 v/12
Morellino di Scansano - Fattoria Le Pupille Italien Toscana 2008 86 89,95 v/12
Barbera - Margan Australien 2006 88 116,00 v/12
Reserva Especial - Tabali Chile 2006 89 139,00

Søg i VinTestens database | Se Alle Vine


Hvad betyder karaktererne?

90 - 100: Gives til en enestående vin, hvor kvaliteten er helt i top.
85 - 89: Gives til den meget gode vin. Det er oftest her at man finder "value for money".
80 - 84: Gives til den gode vin over gennemsnittet.
70 - 79: Gives til en gennemsnitlig vin uden karakter eller dybde.
Under 70: Gives til en uinteressant og fejlbehæftede vin.

stars-5-0.gif (266 Byte)Enestående godt køb
stars-4-0.gif (247 Byte)Meget godt køb
stars-3-0.gif (292 Byte)Godt køb
stars-2-0.gif (252 Byte)Gennemsnitligt køb
stars-1-0.gif (242 Byte)Dårligt køb

Affiliate Program   |   Reklameinfo   |   Om VinForum

Bordeaux Vin   |  VinAuktion.dk

Copyright © 1997- VINFORUM® og Agilitor.  All rights reserved.
Kommentarer kan sendes til info@vinforum.dk.