Butik Nyheder VinFirmaer VinAuktion VinTesten Din Vinkælder
Blog Forum & Chat Vinens ABC Kalender VinForum Klub Affiliate Program
logo_forside.jpg (11380 Byte)
vintesten.gif (3951 Byte)

  Forside  > VinTesten

Muligheder

Sådan bedømmes vinene

Vil du have vine med til test (for vinhandlere)?

Danmarks største Sydamerika smagning 1

Danmarks største Sydamerika smagning 2

 

 

VinTesten
I VinTesten bedømmer jeg hver uge interessante vine på det danske marked. Vinene smages blindt. Nogle af vinene har jeg selv købt og nogle sendes til VinForum. Vinene bedømmes så objektivt som muligt og jeg giver hver vin to karakterer. Den ene er en absolut vurdering, hvor vinen alene bedømmes ud fra kvalitet. Her anvendes den internationale 100-points skala.
Den anden bedømmelse er den i Danmark så udbredte 5-stjerne skala. Her vurderes både kvalitet og pris og vinen vurderes i forhold til tilsvarende vine.

God fornøjelse
Jan P. Olsen

Smagt i uge 50 - Mousserende vin og Champagne

I årets sidste temasmagning er vi nået til de rigtige festvine - mousserende vine, ikke mindst Champagne. Efterhånden er der rigtigt mange vindistrikter, der producerer mousserende vin. Og de fleste produceres efter den traditionelle metode, som ikke længere må kaldes "Methode Champenoise" - kun hvis den er fra selve distriktet Champagne.

Når man laver mousserende vin på den traditionelle måde, tilsætter man sukker og en gærblanding til den stille vin og tapper den derefter på champagneflasker, hvor vinen gærer videre og kulsyren dannes. Vinen placeres i særlige reoler, kaldet pupitre, hvor de drejes jævnligt, enten ved håndkraft eller maskinelt, så bundfaldet flyder mod flaskeproppen. Efter lagring (tidsperiode afhænger af kvalitet) foretages den såkaldte dégorgement, hvor flaskehalsen fryses og flasken vendes. Når man tager kapslen af, flyver bundfaldet ud, og flaskerne efterfyldes med basisvin tilsat dosage (sukkerblanding), og først da kommer champagneproppen på.

På trods af, at de fleste mousserende vine fremstilles efter samme metode, er der stadig stor forskel på Champagne og så andre mousserende vine. Champagne er bare bedre, tør jeg godt hævde, uden at jeg forhåbentlig fornærmer for mange. De fleste andre mousserende vine kommer ikke i nærheden af champagnes kvalitetsniveau. De kommer så heller ikke i nærheden af Champagnes højere prisniveau. En undtagelse i dagens test er dog italienske Ferrari, der både i kvalitet og (desværre) pris kan konkurrere med Champagne.

Champagne drikkes oftest i forbindelse med nytårsaften. Det er da også festligt at skåle det nye år velkommen med champagne. Men det er altså synd at spilde en god tør champagne kl. 24 og så ødelægge den fuldstændigt med en voldsom sød kransekage! Og hvor mange er det lige, der er helt ædru på det tidspunkt og lægger mærke til nuancerne i champagnen? Den søde kransekage får champagnen til at smage sur - og det er måske derfor, at mange synes, at champagne er noget opreklameret, surt sprøjt?

Drik i stedet champagnen som velkomst, til Dronningens nytårstale, til forret og måske også til hovedretten. Og skal det absolut være en ægte champagne til kransekagen, så vælg en demi sec - halvsød - type.

Mad og Champagne
På grund af den ret kraftige syre, der er i de fleste champagner, og boblerne (kulsyren), egner champagne sig særdeles godt til mad. Syren og boblerne er således gode "mundrensere" og kan klare mange typer af mad. Den klassiske er vel nok skaldyr, som champagne er uovertruffen til. Og så går den faktisk til alle typer af fisk, incl. Sushi. Køb en bakke sushi - åbn en flaske champagne og middagen er reddet! Også til mange oste går champagne fint, bare de ikke bliver for modne og lagrede.

Og så en sidste ting. Køb nogle ekstra flasker champagne og drik så mindst én flaske om måneden hele året. Det smager godt, er festligt, giver godt humør og ikke så mange tømmermænd!

Generelt er mousserende vin dyrere end almindelig stille vin. Derfor har jeg "skruet" lidt på stjerneskalaen i dag og sænket overliggeren lidt. Man betaler for den dyrere produktionsmetode og så for en del marketing. Der er dog to rigtigt gode mousserende køb i denne uge:

Den første er en spansk Cava i den attraktive ende af prisskalaen. Det er Segura Viudas Cava Brut Reserva, der er mellemfyldig med fin frugt og mousse og en tør, lidt intens smag, der er meget harmonisk og let drikkelig. Vinen har god tyngde i en lidt rå stil, der dog er i fuld balance. Den slutter med god friskhed og ganske langt. God! Endnu bedre til prisen! Den scorer 87/100 pts. og prisen er kr. 70,00. Find en forhandler på www.wine.dk.

Den anden er A. Margaine Champagne - altså en "ægte" champagne. Den er mellemfyldig med dejlig mousse og en god smag, der både har tyngde men også er dejlig sprød og elegant. Her er god intensitet, men det er fint balanceret med en dejlig friskhed. Slutningen er frugtig, lang og sprød. Dejlig! Den scorer 90/100 pts., hvilket er ganske godt for en champagne til kun kr. 165,00. Den fås hos The Wine Company.

Tre champagner slutter i toppen som de bedste vine i dag. De scorer alle 91/100 pts. Det bliver for meget at gennemgå hver enkelt her, men du kan klikke på linkene nedenfor i tabellen for at nærlæse detaljerne.

 

Kommende tema-smagninger:

Navn Region Årgang Score Pris
Brut Cuvee Sparkling - Nugan Estate Australien NA 86 99,95
Brut Sparkling - Deakin Estate Australien NA 85 79,00
Cava Brut - Griva Spanien NA 85 79,00
Blanc de Blancs - Kurubis Tunesien NA 83 66,65 v/6
Don's Cuvee - Skærsøgaard Danmark 2006 87 395,00
Clairette de Die Tradition - Didier Cornillon Frankrig NA 82 66,65 v/6
Cava Brut Reserva - Segura Viudas Spanien NA 87 70,00
Cremant de Bourgogne - Bailly-Lapierre Frankrig Bourgogne NA 85 89,95 v/12
Cremant de Bourgogne - Domaine Billard Frankrig Bourgogne NA 88 110,00
Maximum Brut - Ferrari Italien NA 89 199,95
Champagne - Montaudon Frankrig Champagne NA 88 149,95 (tilbud)
Champagne Carte d'Or - Drappier Frankrig Champagne NA 89 149,95 v/12
Champagne - A. Margaine Frankrig Champagne NA 90 165,00
Champagne Premier Cru - Camille Savès Frankrig Champagne NA 88 219,95
Champagne Les Vignes de Vrigny - Egly-Ouriet Frankrig Champagne NA 90 300,00
Champagne Demi-Sec Opale - Louis Barthelemy Frankrig Champagne NA 90 264,00
Champagne Tradition - Ferdinand Deloiselet Frankrig Champagne NA 88 199,00
Champagne Blanc de Blancs - Pascal Doquet Frankrig Champagne NA 90 235,00
Champagne Améthyste - Louis Barthelemy Frankrig Champagne NA 88 264,00
Perlé Spumante - Ferrari Italien 2002 90 219,75
Champagne Brut Classic - Deutz Frankrig Champagne NA 91 269,75
Champagne Blanc de Blancs - A. Margaine Frankrig Champagne 1999 91 260,00
Champagne Cuvée No. 732 - Jacquesson Frankrig Champagne NA 91 299,95


Søg i VinTestens database | Se Alle Vine

Hvad betyder karaktererne?

90 - 100: Gives til en enestående vin, hvor kvaliteten er helt i top.
85 - 89: Gives til den meget gode vin. Det er oftest her at man finder "value for money".
80 - 84: Gives til den gode vin over gennemsnittet.
70 - 79: Gives til en gennemsnitlig vin uden karakter eller dybde.
Under 70: Gives til en uinteressant og fejlbehæftede vin.

stars-5-0.gif (266 Byte)Enestående godt køb
stars-4-0.gif (247 Byte)Meget godt køb
stars-3-0.gif (292 Byte)Godt køb
stars-2-0.gif (252 Byte)Gennemsnitligt køb
stars-1-0.gif (242 Byte)Dårligt køb


Affiliate Program   |   Reklameinfo   |   Om VinForum

Bordeaux Vin   |  VinAuktion.dk

Copyright © 1997- VINFORUM®   All rights reserved.
Kommentarer kan sendes til info@vinforum.dk.