Butik Nyheder VinFirmaer VinAuktion VinTesten Din Vinkælder
Blog Forum & Chat Vinens ABC Kalender VinForum Klub Jørgen Mønster om Vin
logo_forside.jpg (11380 Byte)
vintesten.gif (3951 Byte)

  Forside  > VinTesten

Muligheder

Sådan bedømmes vinene

Vil du have vine med til test (for vinhandlere)?

Danmarks største Sydamerika smagning 1

Danmarks største Sydamerika smagning 2

 

 

VinTesten
I VinTesten bedømmer jeg hver uge interessante vine på det danske marked. Vinene smages blindt. Nogle af vinene har jeg selv købt og nogle sendes til VinForum. Vinene bedømmes så objektivt som muligt og jeg giver hver vin to karakterer. Den ene er en absolut vurdering, hvor vinen alene bedømmes ud fra kvalitet. Her anvendes den internationale 100-points skala.
Den anden bedømmelse er den i Danmark så udbredte 5-stjerne skala. Her vurderes både kvalitet og pris og vinen vurderes i forhold til tilsvarende vine.

God fornøjelse
Jan P. Olsen

Smagt i uge 44 - Barbaresco

Barbaresco er den mindst kendte Nebbiolo-vin i Piemonte i Norditalien. Langt de fleste kender Barolo, mens Barbaresco er mere ukendt i den store offentlighed. Men der laves glimrende vin i Barbaresco, der i mange tilfælde er fuldt på højde med vinene fra Barolo. Vinene minder også om Barolo, så årsagen til at der ikke er flere Barbaresco til test i denne uge, skyldes måske at de fleste vinimportører vælger at have det sikre kort fra Barolo i sortimentet fremfor det mere usikre kort fra Barbaresco.

Barbaresco er da retfærdigvis også et mindre område end Barolo. Der er ca. 480 ha. vinmarker i Barbaresco DOCG mod 1.250 ha i Barolo. Det svarer til en årlig produktion på ca. 2,5 mill. flasker. Barbaresco vindistriktet har navn efter byen Barbaresco, der ligger lidt nordøst for Alba. Vinene herfra er generelt lidt mere feminine end Barolo og knap så holdbare. Der er en årsag til, at Barolo bliver kaldt Kongen og Barbaresco for Dronningen.

Der er især en person, der har tegnet Barbaresco igennem mange år og det er Angelo Gaja. Hans vine er i en klasse for sig selv og er i dag blandt de dyreste i hele regionen - Barolo inklusive. Han har dog kun tildels formået at trække de øvrige Barbaresco-producenter med frem i lyset og efter han for nogle år siden gik væk fra at anvende Barbaresco klassifikationen for i stedet kun at bruge den bredere Langhe klassifikation, forsvandt støtten fra denne kant.

Barbaresco laves 100% på Nebbiolo-druen og skal lagre to år, heraf et år på fad, inden den frigives. Er der tale om riserva er perioden fire år. I begge tilfælde er det et år færre end Barolo. Alkoholprocenten skal være min. 12,5% (Barolo 13%), men er typisk højere. Årgangene betyder en hel i Barbaresco og man har været forholdsvis heldig de senere år. Årgangene fra 1996 til 2001 har været mere eller mindre fremragende. År 2002 skyllede væk og i dette år er der mange, der slet ikke har produceret Barbaresco. År 2003 er en lidt varm årgang, der ikke har givet så store mængder, men til gengæld er dejlig tilgængelig. Den sidst frigivne årgang, 2004, er god uden dog at være fantastisk. 

Som i Barolo er vinene forholdsvis kostbare og som regel skal man et godt stykke over 100 kr. for at finde en Barbaresco af udmærket kvalitet. Men i ugens test er der faktisk to udmærket vine til under 100 kr. Manfredi Barbaresco 2004 fra Fakta giver en forsmag på, hvad Barbaresco handler om. Den har fin nebbiolo-frugt i en ikke så kraftig smag, der er let tør i det. Til 49,95 er det en pæn Barbaresco. Produttori di Barbaresco Barbaresco 2003 er af en "normale" en ret god vin. Det skyldes måske, at kooperativet i årgang 2003 ikke har produceret enkeltmarksvine, men i stedet brugt denne vin til den normale Barbaresco. Prisen er kr. 99,95 v/12 fl. hos Philipson Wine.

Men det er dog i den dyre ende, at vi finder de rigtigt sjove ting. Pio Cesare Barbaresco 2003 er testens bedste vin. Den er mellemfyldig til fyldig med flot frugt og en massiv smag, der har store tanniner men også en lidt ristet smag og blødhed fra en fin fadlagring. Den er moderne i stilen og det gør den nemmere at drikke allerede nu. Den slutter langt, flot og med et let sødmefyldt aftryk. Dejlig vin! Den scorer 92/100 pts. og prisen er kr. 439,00 hos Fionia Vin.

Også Produttori di Barbaresco Riserva Moccagatta 2001 og Bruno Rocca Barbaresco 2004 er supervine, der begge scorer 91/100 pts. Her kan man passende drikke 2001'eren nu og så gemme 2004'eren i nogle år, da den endnu er meget ung og lidt skrap i det. Begge koster 250,00 kr. og fås hos henholdsvis Philipson Wine og Sigurd Müller Vinhandel.

Kommende tema-smagninger:
16. november 2007: Portvin
30. november 2007: Julevin
14. december 2007: Champagne og anden mousserende vin

Navn Region Årgang Score Pris
Barbaresco - Manfredi Italien Piemonte 2004 85 49,95
Barbaresco Elvio Pertinace - Vignaioli Italien Piemonte 2004 89 129,95
Barbaresco - Produttori di Barbaresco Italien Piemonte 2003 88 99,95 v/12
Barbaresco - Marchesi di Barolo Italien Piemonte 2001 89 219,75
Barbaresco Riserva Moccagatta - Produttori di Barbaresco Italien Piemonte 2001 91 249,95 v/12
Barbaresco - Bruno Rocca Italien Piemonte 2004 91 250,00
Barbaresco - Pio Cesare Italien Piemonte 2003 92 439,00


Søg i VinTestens database | Se Alle Vine

Hvad betyder karaktererne?

90 - 100: Gives til en enestående vin, hvor kvaliteten er helt i top.
85 - 89: Gives til den meget gode vin. Det er oftest her at man finder "value for money".
80 - 84: Gives til den gode vin over gennemsnittet.
70 - 79: Gives til en gennemsnitlig vin uden karakter eller dybde.
Under 70: Gives til en uinteressant og fejlbehæftede vin.

stars-5-0.gif (266 Byte)Enestående godt køb
stars-4-0.gif (247 Byte)Meget godt køb
stars-3-0.gif (292 Byte)Godt køb
stars-2-0.gif (252 Byte)Gennemsnitligt køb
stars-1-0.gif (242 Byte)Dårligt køb


Affiliate Program   |   Reklameinfo   |   Om VinForum

Bordeaux Vin   |  VinAuktion.dk

Copyright © 1997- VINFORUM® og Agilitor.  All rights reserved.
Kommentarer kan sendes til info@vinforum.dk.